Відомо, що поліпропілен є досить твердим пластиком, але легко ріжеться, стає м'яким при 140С, плавиться при 175С, легко піддається пайці. Щоб змонтувати трубопровід, необхідний наступний інструмент для монтажу поліпропіленових труб:
- рулетка;
- труборіз або ножиці;
- фаскознімач;
- маркер;
- рідина для знежирення;
- інструмент для пайки поліпропіленових труб з насадками потрібного розміру;
- фітинги;
- кліпси для кріплення;
- ганчір'я;
- робочі рукавички.
Підготовка до монтажу
Перед монтажем необхідно скласти план трубопроводу, щоб точно визначити його конфігурацію і кількість матеріалів. Потім розмічаються місця, де система буде розташована. При розрахунках не слід забувати про лінійне розширення і визначити, де буде розташовуватися компенсаційна петля. В місцях перетину з іншим трубопроводом необхідно позначити відводи і скоси, щоб визначити кількість кутів і розводів.
Далі необхідно зайнятися візуальним оглядом матеріалу. Стінки повинні бути однієї товщини, ні внутрішня, ні зовнішня поверхня не повинні мати видимих дефектів. Фітинги повинні легко вдягатися на насадку. Елементи з дефектами вибраковуються.
Наступний крок – нарізка згідно з розміткою.
Для нарізування використовуються ножиці для поліпропіленових труб або труборіз для поліпропіленових труб. Вибір інструменту залежить головним чином від обсягу робіт. Для монтажу одного трубопроводу не варто купувати дорогий акумуляторний труборіз.
На ринку існують три основних види ріжучого інструменту для пластиків:
- - ножиці;
- - роликові труборізи;
- - акумуляторні труборізи.
Ножиці для різання поліпропіленових труб оснащені зубчастою рейкою, прості і зручні у використанні. Підходять для матеріалу з діаметром до 40 мм, але при різанні лезо зазвичай йде в сторону, тобто, важко отримати зріз, перпендикулярний осі. При великому обсязі робіт втомлюється рука.
Роликові труборізи розрізають матеріал за рахунок його прокатування між роликами. Цей інструмент володіє важливою перевагою – зріз виходить ідеальним, перпендикулярним осі. Роликові труборізи бувають двох видів: телескопічні та з храповим механізмом.
Телескопічний різак для поліпропіленових труб крутиться навколо труби, поки розріже її. Інструмент з храповим механізмом конструкції схожий на ножиці - з одного боку з-образна виїмка, з іншого - ріжуче лезо. Щоб відрізати трубу, необхідно зімкнути рукоятки.
Акумуляторний труборіз – це ножиці з моторчиком. Основна перевага – швидкість. Недолік – придатний тільки для виробів з діаметром до 42 мм. Якщо говорити про вартість, то найдешевший ріжучий інструмент – ножиці, найдорожчий – акумуляторний варіант труборіза. Для разової роботи цілком достатньо ножиць. Перед монтажем необхідно перевірити інструмент – взяти шматок труби і спробувати розрізати. Якщо при розрізі виріб здавлюється, інструмент вимагає заточування.
Інструмент для зачистки поліпропіленових труб
На матеріалах без арматури перед пайкою просто знімається фаска з зовнішньої поверхні. Ця операція необхідна для того, щоб труба легше входила в фітінг. Якщо вона буде чіплятися за краї, то збереться гармошкою, з'єднання вийде не міцним. При наявності алюмінієвої арматури необхідний зачисний інструмент для поліпропіленових труб – зачистка або торціватель.
Зачистка застосовується при зовнішньому розташуванні алюмінієвої фольги. Вона знімає зовнішній шар і алюмінієву фольгу на глибину пайки. На ринку існують зачистки для виробів з діаметром 16 – 110 мм Для труб з невеликим діаметром (до 63 мм) зачистки проводяться двосторонні, з корпусом з дюралюмінію, ножами із сталі і знімною рукояткою.
Якщо алюмінієва фольга розташована в центрі стінки, необхідний торціватель для поліпропіленових труб, який спеціальними ножами вирізає арматуру. Якщо фольга видалена не повністю, під час експлуатації існує ймовірність зіткнення з нею води, що може порушити цілісність з'єднання. При великому обсязі робіт застосовують шейвер – насадку на дриль або перфоратор. Він підходить для виробів з будь-яким розташуванням арматури з алюмінію.
Монтаж системи з поліпропілену
Головний інструмент для монтажу поліпропіленових труб – паяльник. Якщо необхідно з'єднати матеріал невеликого діаметру (до 40 мм), використовується ручний інструмент для зварювання поліпропіленових труб і одна з двох технологій:
- - розтрубна пайка – кінець однієї труби входить в іншу трубу, попередньо розширену;
- - муфтова пайка – кінці з'єднуючих труб входять у муфту.
Для виробів з діаметром, що перевищує 63 мм, можна застосовувати тільки зварювання встик. В цьому випадку необхідний стаціонарний інструмент для спаювання поліпропіленових труб. Він має бути встановлений таким чином, щоб під час роботи не гойдався. Якщо потрібне різьбове з'єднання, використовуються фітинги.
Який би електропаяльник для поліпропіленових труб не використовувався, насамперед потрібно закріпити насадки відповідного діаметру, включити апарат та встановити температуру 260С. Дочекавшись увімкнення індикатора (закінчення нагрівання), можна брати фітинг і трубу і вставити в насадки. Час нагрівання елементів можна визначити за спеціальною таблицею. Після закінчення нагріву фітинг одягається на трубу і відцентровується.
Стик вважається вдалим, якщо по колу утворився борт. Якість та вартість паяльника безпосередньо залежить від виробника.
Для невеликого обсягу робіт підходить китайський паяльний апарат для поліпропіленових труб ASB. Проблема насадок відпадає з придбанням паяльника, оскільки більшість апаратів укомплектовано насадками. Непрофесійна модель може коштувати до тисячі грн. Професійний паяльник для поліпропіленових труб теж не дорожчий за дві тисячі доларів.
Усі паяльники працюють від мережі. Для монтажу домашнього трубопроводу достатньо апарата з потужністю 700 - 1200 Ватт (для труб з діаметром 16 - 63 мм). Якщо не хочеться купувати інструмент для одноразового застосування, можна взяти паяльник для поліпропіленових труб напрокат – деякі продавці надають таку послугу.